Здравейте колеги, Честита нова година!
Нека започнем с нещо позитивно.
Добрата новина е че краят на светът се отлага, неизвестно за кога – повечето експерти твърдят, че е за след края на кризата, така че ще има още дълго да си поживеем – Оп,… това май беше лошата новина!J
Така по всичко личи, че ни чака още дълго “бъхтене“ в попрището на организационното консултиране и управлението на човешките ресурси. Затова решихме да обменим с вас няколко идеи във връзка с едно голямо направление от консултантската работа, а именно -добрите практики, които се използват при организационната промяна.
Организационна промяна, управление на промяната, преструктуриране на организацията, оптимизиране на процесите и екипите – това са все имена за едно и също нещо за пренареждане на „картите“ и обновяване на стратегиите на управление в една компания.
Тази тема придоби особен смисъл на глобално ниво през последните 3 -4 години и всички знаем причината. В България тя не е преставала да бъде актуална през последните 20, като съм сигурен ,че няма човек от вас който да не получава “лека мигрена“ само от споменаването на думата ПРЕХОД!
Колкото и да са опорочени част от моделите на промяна и преход , трябва да отбележим и работещите методи за налагане на промяна. Ще изброим някои от тях под формата на кратки рецепти. Надяваме се да приемете метафората и да не забравяте , че добрият готвач винаги прибавя по нещо от себе си във всяко своя ястие.
Ордьовър – рецепта на Дж. Томсън:
Той ни представя предпоставките, които създават „почва“ , за да покълне промяната
„Промяната е предизвикателство към стабилността, която намира израз в правилата, нормите и процедурите. Стабилността и установеният ред създават определеност и яснота при изпълнение на работата и предизвикват усещане за комфорт в служителите. Именно поради това промените естествено срещат много съпротиви, понеже те „предизвикват реда “ и създават неопределеност и тревожност. Тревожността трябва да бъде използвана като двигател на промяната – как да стане това? Просто изградете такива нагласи и осъзнаване на състоянието на компанията ви в момента, при която тревожността пораждана от статуквото да бъде по-голяма и да предизвиква повече негативни емоции, отколкото тревожността пораждана от иницииране на промяна.“
Основно ястие- рецептата на Майкъл Биър:
Той извежда и формула, според която: Промяната=(Недоволство х Желаното Състояние х Практическият план за промяна ) > Цената на промяната финансово изразена
Както се вижда според Биър промяната е функция на Неудовлетвореността от моментното състояние, добра визия за бъдещето и практична стратегия, която трябва да ни отведе там, а всичко това трябва да бъде предложено на разумна за организацията цена.
Един наистина хубав десерт -рецептата на Джон Уейкли:
„… съсредоточете се върху изграждането на „Велики Отбори“ , не на „Велики Хора “ или „Велика Бюрокрация“. Делегирайте на подчинените си толкова отговорност , колкото интуицията ви подсказва, че е“ безопасно“ – веднага след това делегирайте още малко! Направете организацията толкова „плоска“, че поради факта колко голям брой хора трябва да докладват на един мениджър той задължително трябва да делегира власт . Нека възлагането на задачи да спира до равнището на групата и нека групата да е отговорна за резултата, но сама да решава кой е най-добрият начин за достигане на този резултат. Убедете всеки служител, че той има реално участие за достиженията на организацията и че именно за това той трябва да развие максимално потенциалът и способностите си.“
Каквито причини и обстоятелства да са ви спирали до този момент, да стартирате процесите по въвеждане на организационни промени в компанията –в случаите, където има ясна нуждата от тях- началото на годината е подходящо време за ново начало. Ако вече сте решени да го направите ви пожелаваме успех, а за тези които са завършили този процес молбата ни е да споделите вашите „любими рецепти“.
Eкипът на HR Support